Jak wysłać list kurierem

Jak wysłać list kurierem?

Zastanawiasz, jak wysłać list kurierem? Wysyłka listów pocztą staje coraz mniej popularna. Zamiast niej wykorzystujemy kurierów i firmy kurierskie. Wszystko przez to, że jest to szybkie, wygodne i tanie rozwiązanie. Dowiedz się więcej jak wysłać list kurierem w naszym artykułe.

List kurierem – najważniejsze aspekty

Wysyłka listów kurierem odbywa się za pomocą wysyłki kopertowej. W przesyłce kopertowej możemy wysyłać oprócz listów również, zdjęcia, zaproszenia, dokumenty. Ale musimy pamiętać, że taka koperta nie może być cięższa niż 0.5 kg i nie większa formatu A4. Każda firma samodzielnie ustala listę dozwolonych dokumentów do wysyłki kurierskiej dlatego też należy zapoznać się z nimi.

Zaadresowanie wysyłki kopertowej

W każdej przesyłce należy podawać poprawne dane adresowe. Musimy dodać do koperty imię i nazwisko odbiorcy, dokładny adres. Składa się z nazwy ulicy, numeru domu lub mieszkania, kodu pocztowego oraz miejscowości. Jeśli odbiorca mieszka w bloku w adresie musimy wskazać numer bloku i mieszkania. W przypadku przesyłki zagranicznej dodajemy do adresu nazwę kraju. Te dane musimy umieścić w prawym dolnym rogu, a dane nadawcy umieszczamy w lewym górnym rogu.

Jak prawidłowo nadać list?

Zabezpieczenie listu na pewno jest ważne, w szczególności gdy wysyłamy produkt o wysokiej wartości.. Jeśli wysyłamy papiery wartościowe (akcje, weksle, bony skarbowe itp.), to musimy odpowiednio do wartości zabezpieczyć list. Zawsze trzeba sprawdzać czy firma kurierska oferuje wysyłke takiego rodzaju listów. Kopertę również dostosowujemy odpowiednio do zawartości. Jeśli to będą dokumenty, wystarczy nam zwykła koperta A4 lub C6. Natomiast gdy wysyłamy jakiś drobny przedmiot to odpowiednim wyborem będzie koperta bąbelkowa.

Koszt wysyłki listu kurierem

Skoro już wiemy jak wysłać list kurierem to powstaje nam kolejne pytanie – jaki jest koszt wysyłki listu kurierem? Wybierając operatora kurierskiego należy zwracać uwagę na oferty, które są nam przedstawiane. Od tego zależy nasz koszt wysyłki. Spore znaczenie ma również, czy chcemy nadać przesyłke za granicę lub też nasz odiorca znajduje się na terenie Polski? Na przykład list do Anglii może nas kosztować nawet 100 zł, a wysyłka listów na terenie Polski kosztuje średnio 20 zł.

Jak wysłać list za granicę?

Wysyłka listu za granicę nie powinna nam zająć dużo czasu. Należy tylko podać kilka podstawowych informacji w wybranej firmie kurierskiej (dane odbiorcy, adres, kraj). Uzupełnienie takiego formularza w większości firm jest możliwe online. W przypadku wysyłki wartościowych rzeczy w kopercie musimy podać również dane do odprawy celnej,

Ile trwa dostawa listów?

Doręczenie listów jest sporo szybsze niż zwykłych przesyłek kurierskich. Ale niestety droga kuriera jest taka sama, jak w przypadku każdej innej przesyłki. Czas doręczenia listu zwykle zajmuje 2 dni robocze, a dla swojej wygody możemy ustalić pewny czas, kiedy kurier wręczy nam przesyłkę. Często w ofertach firm kurierskich możemy znaleźć dostawę ekspresową, przez co czas doręczenia może skrócić do jednej doby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.